POKOŽKA NA RŮZNÝCH ČÁSTECH TĚLA A PÉČE
Kůže není jednotný orgán, protože se struktura a funkce kůže liší podle toho, kde se na našem těle nachází. Z toho také vychází nutnost přizpůsobit kosmetickou péči té které části pokožky.
Vlasová pokožka
Pokožka hlavy bývá silně náchylná k podráždění, a proto je důležité věnovat se pečlivému výběru šetrných přípravků vlasové kosmetiky.
Špatná volba šamponu se významným způsobem podíli na citlivosti vlasové pokožky. Agresivní čistící složky ( SLS - Sodium lauryl sulfate, SLES sodium laureth sulfate – obsahuje většina šampónů a sprchových gelů) mohou pokožku připravit o ochranný kyselý plášť, a vést ji k dehydrataci a podráždění. Někteří lidé také udávají, že jejich vlasová pokožka zůstala alergická nebo citlivá po absolvování léčby kožních onemocnění, jako je atopický ekzém nebo lupénka.
Pro zachování zdravé vlasové pokožky a vlasů je vhodné používat šampon s jemnými,ale účinnými mycími složkami. Zjistěte více o mycích pěnách a pěnových samponech HENEP např. LUPYNOL pěnový šampon lupy a seborea .
Častým podrážděním vlasové pokožky mohou vznikat tzv. mikrozáněty, kdy pokožka reaguje na podráždění a spouští mechabismus sebeobnovy. Tato situace může vyústit ve vážnější kožní problém. Mikrozáněty vlasové pokožky se podílejí na poruchách vlasové pokožky jako :
- citlivost pokožky
- dehydratace a svědění pokožky
- lupy
- řídnutí a vypadávání vlasů
- seborea
Obličej
Obličej je nejviditelnější částí našeho těla. Stav a vzhled pleti na obličeji má jistý význam pro naše sebevědomí. Kožní nedokonalosti a příznaky stárnutí jsou na pleti obličeje velmi patrné a mohou mít negativní vliv na psychický stav. Proto chceme zachovat naši pleť v co nejlepším stavu a to je také důvodem, proč se na pleť obličeje zaměřuje tolik kosmetických výrobků.
Pleť obličeje tvoří bariéry proti vnějšímu prostředí. Na rozdíl od většiny kůže na našem těle je nejvíce vystavena přímému kontaktu s přírodními vlivy, jako je slunce a UV záření. Pleť obličeje je velmi tenká a citlivá a nejvíce se na ní projevují známky stárnutí.
Pleť okolo očí je ještě tenčí a citlivější a potřebuje speciální péči. Chci vědět více o péči o oční okolí ANTI TIME EYE oční korektivní gel.
Každý čklově je originál, proto i pleť obličeje a její stav je u každého člověka jiný. Existují však 4 základní typy pleti – normální, suchá, mastná a smíšená.
Péče o pleť bychom mohli rozdělit do 3 základních kroků: čištění, péče a ochrana
Čištění
Pleť je důležité čistit důkladně, ale vždy jemně a opatrně. Samozřejmě ráno i večer. Ráno se odstraňuje kožní maz, který byl vyloučen během noční regenerace a odpočinku pleti. Připravíme si tak pleť na následnou péči. Večer čištění odstraňuje nečistoty, které ulpěli napleti během dne prach, pot, maz, make-up a jiné přípravky. Pleť je pak připravena na vstřebávání aktivních složek v nočních krémech či sérech.
Péče
Pečující přípravky mají několik funkcí :
- speciální - cíleně řeší konkrétní kožní problémy
- hydratační – udržení nebo zvýšení hydratace
- regenerační – regenerace a výživa
- anti agin – proti známkám stárnutí pleti
Ochrana
Ranní péči o pleť bychom je dobré doplnit sluneční ochranou. Není vždy nutné použít přípravek se stanoveným ochranným faktorem. Vždy záleží na ročním období, nebo kde a jak dlouho se budeme pohybovat – město, příroda, pěšky, autem atd. Ačkoliv v malé míře je slunce pro pleť prospěšné a podporuje tvorbu vitamínu D, přílišné vystavování UV záření pleť poškozuje, je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí.
Ruce
Pokožka rukou je hodně odlišná od té na ostatních částech těla. Pokožka na dlaních je také naprosto odlišná od pokožky na hřbetech rukou
Pokožka na dlaních a bříškách prstů a palců:
- má silnou a pevnou rohovou vrstvu
- je bohatá na tukové a pojivové tkáně
- má dostatečné množství tkáně odolné vůči tlaku
- je bez chloupků a mazových žláz
- má hustotu síť potních žláz
- má nedostatek přirozené hydratace
Pokožka na hřbetech rukou:
- nemá téměř žádnou tukovou tkáň
- je tenká
- má jen málo jemných chloupků
Pokožka na rukou potřebuje mnohem větší zásobování lipidy (tuky), než pokožka na jiných částech těla, protože má menší schopnost stabilizovat lipidy a látky vážící vlhkost, kterých i tak má velmi málo. Pokožka rukou vykazuje méně kyselé pH než na jiných částech těla, takže jejich ochranný kyselý plášť se snadno naruší. Fakt, že pokožka na svrchní straně rukou je odlišná od té na spodní straně také znamená, že celková tvorba hydrolipidického filmu (emulze tuku a vody, která pokrývá vnější povrch pokožky) je oslabena. Ve výsledku jsou naše ruce náchylnější k dehydrataci a při přílišné námaze se rychle vysuší, objevují se praskliny.
Je tedy velice důležité udržovat ruce dobře hydratované, protože poškozené, popraskané, suché a citlivé ruce mají zvýšený sklon ke vzniku kožních onemocnění (např. kontaktní dermatitida).
Vyhýbejte se agresivním mycím prostředkům a příliš častému mytí rukou. Při mytí rukou, nepoužívejte příliš horkou vodu, která pokožku více vysušuje a odmašťuje.
Pokožce Vašich rukou prospějí mycí a pečující výrobky, které:
- jsou účinné a šetrné
- jsou určeny na citlivou pokožku
- doplňují lipidy
- udržují přirozené pH kůže
- podporují proces regenerace
Kvalitní hydratace rukou může snížit riziko vzniku nežádoucích kožních potíží. Chci vědět více o přípravku ANTI TIME HAND hydratační omlazující maska na ruce.
Nohy
Pokožka na chodidlech nohou je složena z více tukových buněk v podkoží než na většině ostatních částí těla, protože nohy potřebují dobré tlumení nárazů. Při každém kroku totiž nesou trojnásobek lidské tělesné hmotnosti a jsou často vystavovány otřesům a mechanickým tlakům při chůzi a běhu.
Zatímco na jiných částech těla je tloušťka kůže zhruba 0,1 mm, kůže na chodidlech je silnější. Tloušťka se pohybuje mezi 1-5mm. Když je pokožka nohou vystavována dlouhodobějšímu tlaku a tření, zvyšuje se tvorba otlaků a epidermis je silnější a tvrdší, toto onemocnění se označuje hyperkeratóza.
Velkou většinu problémů nohou, včetně tvorby kuřích ok a otlaků, způsobuje nevhodná obuv. Zde mohou pomoci gelové polštářky, V těchto případech pomohou zvláčňující krém nebo balzámy, omezení nošení těsné obuvi, stejně jako pravidelné mytí šetrnými, ale účinnými mycími prostředky.
Chci vědět více o řadě PEDYN přírodní péče o nohy zde.......
Nohy vyžadují pravidelnou kontrolu. Praskliny, svědění a vlhkost mezi prsty nebo šupinatění na plosce nohy mohou být první známkou houbové infekce. Pokud se tyto příznaky objeví, obraťte se na dermatologa.